Poland / Polska

Zbliża się czwarta edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin” 2017, która będzie odbywać się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization). Celem tej akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska.
Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do tej inicjatywy!

Chcielibyśmy zaprosić do zorganizowania w dniu 18 maja 2017 roku działań, które przyciągną uwagę opinii publicznej i zaangażują całe społeczeństwo, a których tematem wiodącym będą rośliny. Naszym celem jest pobicie rekordu 1000 wydarzeń zorganizowanych w 2013 roku. 18 maja nadal pozostanie kulminacyjnym dniem akcji, prawdziwym Dniem Fascynacji Roślinami. Jeżeli podjęcie działań tego dnia nie będzie możliwe, zapraszamy, aby przyłączyć się do akcji w dniach od 2 do 31 maja 2015. Zainteresowanych organizacją Fascynującego Świata Roślin prosimy o kontakt z polskim Koordynatorem Narodowym akcji (Małgorzata Garnczarska; garnczar@amu.edu.pl ) lub Koordynatorami EPSO , aby wspólnie z nimi przedyskutować pomysły. Koordynatorzy udzielą także wskazówek, w jaki sposób posługiwać się elementami światowego wizerunku „Fascination of Plants Day”. Elementy tego wizerunku będzie można pobrać bezpłatnie z katalogu „PR toolbox” na stronie głównej i wykorzystać do przygotowania, przeprowadzenia i opisania wszystkich wydarzeń akcji.

Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, od szkół po firmy ogrodnicze, oraz wszystkich tych, którzy sądzą, że ich pomysły mogą stanowić wartościowy wkład w tę inicjatywę. Wiele instytucji prowadzących badania roślin, uniwersytety, szkoły, ogrody botaniczne i muzea, a także rolnicy czy firmy produkcyjne, otworzyło w trakcie dnia Fascynującego Świata Roślin 2012, 2013 i 2015 swe podwoje dla publiczności i przedstawiło całe mnóstwo działań dotyczących roślin, w których znalazło się coś ciekawego dla całych rodzin – zachęcamy do przejrzenia materiałów zawartych w katalogu „Success Story”. Ponownie zapraszamy do udziału media, a także naukowców, rolników, polityków i przedstawicieli przemysłu, by wspólnie dyskutować o badaniach naukowych prowadzonych na najwyższym poziomie, pokazywać wyniki przełomowych doświadczeń biologii roślin, a także odkryć, jaki potencjał aplikacyjny drzemie w naukach o roślinach.

Obchody Fascynującego Świata Roślin zostaną wsparte działaniami w przestrzeni publicznej: w teatrach, kafejkach, centralnych placach miast. Będą one zaplanowane w taki sposób, by pobudzić i zainspirować każdego do myślenia o roślinach.

Rośliny są fascynujące. Ich życie zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie. Z niego wyrosnąć może wiele zielonych żyjących istot – od drobnych ziół do wielkich drzew, od kwiatów ozdobnych do roślin uprawnych, od których zależy życie wszystkich zwierząt i przetrwanie ludzi na planecie Ziemia. Biologowie roślin oceniają, że na świecie istnieje około 250 000 gatunków roślin. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą ponownie zasadzimy wiele wirtualnych, lecz stale kiełkujących nasion, które w zbiorowym umyśle europejskich i światowych społeczeństw posieją przekonanie, że nauki o roślinach mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu teraźniejszego i przyszłego krajobrazu społecznego i środowiskowego ludzkości.

Wśród organizatorów i uczestników dnia Fascynującego Świata Roślin 2017 znajdują się wymienione poniżej instytucje. Jeśli chcecie się przyłączyć do tej inicjatywy, skontaktujcie się z polskim Koordynatorem Narodowym, Prof. Magdalena Arasimowicz-Jelonek

Ojców National Park
Kraków County
www.ojcowskiparknarodowy.pl

 • -- From steppes to mountains - a fascinating world of plants of the Ojców National Park
  Ojcowski Park Narodowy, mimo małej powierzchni odznacza się niezwykłym bogactwem roślin. Gatunki niżowe rosną tu obok górskich, rośliny terenów podmokłych sąsiadują z roślinami kserotermicznymi, których centra rozsiedlenia znajdują się w strefie stepowej nad Morzem Czarnym lub Śródziemnym. Ta ogromna różnorodność wiąże się również z interesującymi strategiami rozmnażania. Rośliny wykorzystują najróżniejsze sposoby aby odnieść sukces reprodukcyjny – zwabiają owady oferując im nagrodę w postaci słodkiego nektaru, oszukują je czy wręcz łapią w kwiaty – pułapki.

  Zobaczycie to wszystko na prezentacji multimedialnej. W OPN będzie też okazja do zwiedzenia dioramy na ekspozycji muzealnej, ukazującej roślinność dna doliny i skał wapiennych. Zapraszamy również na wycieczkę terenową, w czasie której zobaczymy najbardziej charakterystyczne zbiorowiska roślinne Ojcowa – łąki nad Prądnikiem, murawy kserotermiczne i lasy oraz omówimy metody ich ochrony. Trasa wycieczki biegnie przez Dolinę Prądnika od Hotelu pod Kazimierzem do Bramy Krakowskiej, z jednym stromym podejściem, na Skałę Jonaszówkę (nieobowiązkowe). Przejście przez dolinę będzie w trzech grupach maksymalnie 20 osobowych. Spotkamy się w sobotę 27 maja, o godzinie 10.00, zakończenie około godziny 14.00 tr>
  - guided tour
  - presentation
  - exhibition
  - 27.05.2017 godz. 10:00-14:00
  - Skała
  Organizer: Maria Janicka, Alicja Fischer, Janusz Glanowski, Paweł Głowacki, Jakub Baran

Faculty of Life Sciences and Technology, Wrocław University of Environmental and Life Sciences
Wrocław
www.wpt.up.wroc.pl

 • -- All you need is in the plants
  Roślina to nie tylko białka, tłuszcze i węglowodany. Roślina to żywy organizm, który oddycha, pobiera i wypuszcza wodę, czasem pachnie, niekiedy jest trująca. Roślina to nie tylko witaminy i szereg ulotnych związków, które mogę regulować w sposób niewidoczny nasz metabolizm, czasem wpływać na nasze samopoczucie. Rośliny to niezbędny i najważniejszy element ekosystemu. To pierwotny producent życiodajnego tlenu i pokarmu.
  - presentation
  - 18.05.2017 godz. 10:00-15:00
  - Hol Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pl. Grunwaldzki 24A
  Target audience: everybody

Faculty of Life Sciences and Technology, Wrocław University of Environmental and Life Sciences
Wrocław
www.wpt.up.wroc.pl

 • -- Green urban island
  Pomiędzy budynkami Uniwersytetu przy pl. Grunwaldzkim 24 na betonowej, utwardzonej powierzchni powstanie ogród. Zapraszamy tam na kawę. Ogród będzie cieszył oczy przez dwa tygodnie.
  - open day
  - 18.05.2017 godz. 10:10-23:20
  - pl. Grunwaldzki 24
  Target audience: everybody

Faculty of Life Sciences and Technology, Wrocław University of Environmental and Life Sciences
Wrocław
www.wpt.up.wroc.pl

 • -- Plants can also get sick
  Zapraszamy. Dowiecie się jakie gatunki warto uprawiać w ogrodach na tarasach i balkonach, jak je nawozić, jak chronić przed szkodnikami i chorobami powodowanymi przez różne czynniki. Owady będzie można obejrzeć okiem nieuzbrojonym. Na grzyby i bakterie chorobotwórcze popatrzeć pod mikroskopem.
  workshop workshop
  - 18.05.2017 godz. 10:00-14:00
  - Hol budynku Centrun Naukowo-Dydaktycznego Uniwersytetu, pl. Grunwaldzki 24a
  Target audience: everybody

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń wymienionych powyżej ponoszą lokalni organizatorzy akcji. Organizatorzy tej strony internetowej, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i narodowym, nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej, czy też ze względu na tematykę, w odniesieniu do zgłoszonych wydarzeń.